Wpisy

I’m going hungry

Pewnie znacie historię powstania efemerycznej grupy Temple of the Dog i wiecie, że narodziła się ona ponieważ pewni muzycy z Seattle chcieli złożyć hołd swojemu zmarłemu koledze – frontmanowi zespołu Mother Love Bone – Andrew Woodowi. Przyjaciele skrzyknęli się i nagrali album, który do dziś pozostaje jednym z najlepszych w swoim gatunku. Nazwa zespołu natomiast została zaczerpnięta z utworu Mother Love Bone pt: „Man of Golden Words”, co również miało wymiar symboliczny.

Utworem, który natychmiast kojarzy się z jedyną wydaną przez Temple of the Dog płytą jest „Hunger Strike” – duet Chrisa Cornella i Eddiego Veddera. Oryginalnie całość utworu miał śpiewać tylko Cornell, jednak splot wydarzeń spowodował, że powtórkę jedynej zwrotki kompozycji oraz chórki śpiewa tu późniejszy wokalista Pearl Jam. W tamtym czasie ten zespół jeszcze oficjalnie nie istniał a Eddie Vedder był nieznanym szerszej publiczności muzykiem.

Utwór, jak opisywał to sam jego twórca – Chris Cornell – mówi o tym, jak ludzie, którzy wiecznie chcą od życia więcej wykorzystują tych słabszych do osiągnięcia swoich celów. W poetyckiej formie zaklęty jest tak naprawdę prosty przekaz – nie rób drugiemu, co tobie niemiłe, wkładaj wysiłek w osiągnięcie swojego sukcesu, nie bądź pozbawionym uczuć egocentrykiem.

Co ciekawe, powstały dwie różne wersje teledysku, obie wyreżyserowane przez Paula Rachmana. Mniej znana kręcona była w opuszczonym budynku szkoły podstawowej i występują tu tylko Cornell i Vedder. Poniżej macie okazję zobaczyć tę właśnie wersję videoclipu. Bardziej znana została sfilmowana w Discovery Park w Seattle, a w części ujęć muzycy ustawieni są twarzami w kierunku Bainbridge Island, gdzie mieszkał Andrew Wood. Jest to symboliczny akt pożegnania z przyjacielem. Występ w videoclipie do „Hunger Strike” był debiutem aktorskim Eddiego Veddera. Muzyk nieszczególnie komfortowo czuł się w takich okolicznościach a największą trudność stanowiło dla niego udawanie śpiewania, które jest standardową aktywnością piosenkarzy podczas nagrywania teledysków. Chris Cornell miał w tym temacie na tamten moment dużo większą wprawę.

„Hunger Strike” był wielokrotnie wykonywany na żywo zarówno przez Temple of the Dog, jak i Pearl Jam czy Chrisa Cornella solo oraz przez niego w duecie z Chesterem Benningtonem z Linkin Park. Ostatnie wykonania tego utworu miały miejsce podczas koncertów upamiętniających 25 rocznicę wydania albumu Temple of the Dog na jesieni 2016 roku, choć Eddie Vedder nie brał udziału w tychże koncertach. Eddie i Chris wykonywali „Hunger Strike” wspólnie po raz ostatni 26 października 2014 roku podczas Bridge School Benefit – charytatywnego koncertu odbywającego się corocznie w Mountain View w Kalifornii.

To niewiarygodne, ale dziś upływa 27 lat od momentu wydania singla z nagraniem „Hunger Strike”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image