Wpisy

feel the rhythm with your hands…

„Spoonman” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Soundgarden. Muzycy wspominają, że inspiracją do napisania piosenki stała się postać artysty o pseudonimie Artis The Spoonman, który zagrał nawet na swoim instrumencie (łyżkach) w wersji utworu umieszczonej na płycie „Superunknown” i oczywiście w teledysku promującym singiel. Człowiek ten stał się również centralnym i dynamicznym punktem videoclipu, pozostawiając członków zespołu w tle, ukazanych jedynie na czarno-białych fotografiach.

Artis the Spoonman

Wszystko jednak zaczęło się od pewnej kasety magnetofonowej nieistniejącego zespołu Citizen Dick, do której okładkę oraz zestaw tytułów utworów stworzył swego czasu Jeff Ament. Działo się to w trakcie kręcenia filmu „Singles”, w którym tak Jeff, jak i panowie z Soundgarden pojawili się w epizodycznych rolach muzyków rockowych. Jeff gra tam – nomen omen – członka zespołu Citizen Dick. „Spoonman” pojawia się jako jeden z tytułów na wspomnianej kasecie magnetofonowej. Zaintrygowany Chris Cornell uznał, że ciekawie byłoby faktycznie nagrać te utwory, nadać im życie. Był to więc jeszcze jeden powód do tego, aby stworzyć piosenkę o tytule „Spoonman”.

W samym utworze wykorzystane jest nietypowe strojenie gitary, no i łyżki nadające całości niezwykłego brzmienia. To wszystko w połączeniu z głosem Chrisa Cornella i tekstem piosenki stanowi mieszankę hipnotyzującą. Ale, choć nie każdy to wie, pierwotną wersją „Spoonman” była wersja akustyczna, wykorzystana na ścieżce dźwiękowej filmu „Singles”.

Zdjęcie Chrisa Cornella wykorzystane w teledysku do „Spoonman”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image