Wpisy

Lookin’ California, feelin’ Minnesota

Wszystkie źródła, włączając oficjalną stronę zespołu Soundgarden podają, że album “Badmotorfinger” ujrzał światło dzienne 8 października 1991 roku. Dziś mija zatem 26 lat od wydania krążka, który według mnie można określić mianem „a masterpiece of its kind”. Nie sposób wymienić ważnych utworów pochodzących z tej płyty, bo trzeba by wymienić je wszystkie! Zaskakujące może być jednak to, że w aż trzech utworach pochodzących z albumu  – „Room a Thousand Years Wide”, „Face Pollution” i „Drawing Flies” wśród instrumentów usłyszeć można trąbkę. Ciekawostką może być także to, że trzeci singiel z płyty – „Rusty Cage” kilka lat po premierze „Badmotorfinger” wykorzystany został na ścieżce dźwiękowej gry „GTA: San Andreas”. Za to teledysk do „Jesus Christ Pose” zaraz po jego pojawieniu się zdjęto z anteny MTV, gdyż wzbudzał zbyt duże kontrowersje. W videoclipie ukazany jest bowiem wizerunek krzyża – płonącego, odwróconego oraz takiego, na którym zostaje ukrzyżowana kobieta. Muzycy chcieli nawet, aby kobieta była Afroamerykanką ale ostatecznie nie przeforsowali tego pomysłu.Teledysk na antenę MTV powrócił, jednak był emitowany jedynie w godzinach wieczornych.

Okładka płyty „Badmotorfinger” jest, moim zdaniem jedną z bardziej rozpoznawalnych (podobnie jak na przykład „Nevermind” Nirvany czy „Bad” Michaela Jacksona). Za stworzenie charakterystycznego logo odpowiedzialny był Mark Dancey, gitarzysta zespołu Big Chief. Tytuł albumu, który był pomysłem Kim’a Thayil’a był też swego rodzaju żartem z piosenki znanego gitarzyście zespołu Montrose. Kim twierdził, że tytuł „Badmotorfinger” brzmi agresywnie i wyraża moc, o którą zespołowi chodziło.

Okładka płyty „Badmotorfinger”

Na „Badmotorfinger”, po raz pierwszy oficjalnie na basie udziela się już Ben Shepherd. Sam muzyk twierdzi, że był fanem zespołu od początku jego istnienia więc możliwość wspólnego grania z Chrisem, Kimem i Mattem była dla niego zaszczytem i spełnieniem marzeń.

Sesja promocyjna „Badmotorfinger”. Fot. Robert Matheu

W wydaniu deluxe płyty, pojawia się dodatkowy CD z wersjami demo kolejnych utworów (tzw.studio outtake), ale również „New Damage” zagrane wspólnie z samym Brian’em May’em z Queen. Panowie spotkali się w studio nagraniowym w Seattle specjalnie po to, aby nagrać ścieżkę gitarową May’a .

Utwór „Rusty Cage” zainteresował natomiast samego Johnny’ego Cash’a, który umieścił swoją wersję piosenki na krążku „Unchained” z 1996 roku. Co fajniejsze, w trakcie swoich akustycznych koncertów Chris Cornell grał „Rusty Cage” właśnie na sposób Johnny’ego Cash’a.

A poniżej, jako wisienka na dzisiejszym torcie – link do wywiadu z Kimem Thayilem z 2016 roku poświęconego płycie „Badmotorfinger” i jej wydaniu super deluxe box set, które ukazało się wtedy, z okazji 25-lecia wydania albumu.

http://www.rollingstone.com/music/features/soundgardens-badmotorfinger-at-25-kim-thayil-looks-back-w449590

Okładka magazynu „Spin”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image