Wpisy

Polly wants a cracker

Dziś na warsztat biorę kolejny sztandarowy utwór grunge’owy. Tym razem będzie o „Polly” Nirvany. Każdy fan grupy zna tę kompozycję i pewnie, przynajmniej mniej więcej wie o czym jest. Kurt – autor tekstu pisał go z perspektywy napastnika, który porywa, więzi i gwałci młodą dziewczynę o imieniu Polly. Słowa utworu nawiązywały do prawdziwych wydarzeń, o których Cobain przeczytał w gazecie. Jest to niezwykle przejmujący utwór, szczególnie w wersji zamieszczonej na „Nevermind” (pojawia się on jeszcze na „Incesticide” pod tytułem „(New Wave) Polly” i jest wersją bardziej dynamiczną i szybszą). Kurt podkreślał, że piosenka nie jest bynajmniej pochwałą dla brutalności czy zezwierzęcenia, co było mu zarzucane. Pierwsza osoba użyta w narracji ma raczej potęgować w słuchaczu emocje współodczuwania z ofiarą.

Utwór zaczyna się słynnym sformułowaniem „Polly wants a cracker” i z pewnością niektórzy skojarzą go z…papugą. Słusznie. Co ciekawe, taka fraza została użyta już na XIX-to wiecznej rycinie w odniesieniu do papugi właśnie. Wtedy było to popularne sformułowanie, a imię Polly było często nadawane papugom. Na wspomnianym rysunku (podobno satyrycznym) młody chłopak z groźnym wyrazem twarzy stoi nad ptakiem z kijem i pyta: „Polly want a Cracker?”. To dwuznaczne, niby jest to propozycja poczęstowania papugi smakołykiem, ale może być również groźbą rozbicia (ang. crack) zwierzęciu głowy rzeczonym kijem. Podobnie rzecz miała się z oprawcą-narratorem w tekście Nirvany. Budował z ofiarą więź opartą na strachu i wierzył w to, że jego postępowanie „uzdrowi” dziewczynę a jednocześnie ją jeszcze bardziej do niego przywiąże („let me clip your dirty wings”). W “Polly” Nirvany, tak jak w historii, która zainspirowała powstanie tekstu dziewczyna daje radę uciec. Świadczy o tym fragment:

“Polly says her back hurts
And she’s just as bored as me
She caught me off my guard
It amazes me, the will of instinct”

Dziewczynka najpierw udaje, że wszystko, co się z nią dzieje podoba się jej, potem zaczyna tworzyć z przestępcą bliską relację, a w końcu, w chwili jego nieuwagi ucieka. Może dzięki temu nie traci życia. Ma ewidentnie do czynienia z osobą z poczuciem misji, zdolną do zastosowania ostatecznych rozwiązań. Tekst “Polly” jest analityczny i emocjonalny, choć jednocześnie krótki i zwarty. Tempo piosenki, oszczędność instrumentarium (tylko głos i gitara akustyczna) są tylko dodatkowym atrybutem utworu. Jest to tak samo intymna opowieść co „Me and a gun” Tori Amos, choć ta druga jest śpiewaną a capella wstrząsającą relacją ofiary gwałtu.

Rycina z 1848 roku umieszczona w magazynie satyrycznym

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.